Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Siergiej Staniszew wybrany przewodniczącym PES

dodano 2012-09-30 07:47 w kategorii: Ludzie

Delegaci na IX Kongres Partii Europejskich Socjalistów (PES), której SLD jest aktywnym członkiem, wybrali Siergieja Staniszewa na swojego nowego przewodniczącego. Uzyskał on 91,3% głosów. 

Staniszew jest byłym premierem Bułgarii i przewodniczącym Bułgarskiej Partii Socjalistycznej (BSP). Ogłoszenie wyników przywitano owacją na stojąco. Nowy przewodniczący podziękował delegatom za zaufanie podkreślając - Nasze wartości są naszą siłą. Jeśli chcemy zmienić kierunek Europie musimy skończyć z krótkowzroczną polityką, jeśli chcemy wyjść z kryzysu, razem musimy dawać przykład zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz naszej rodziny politycznej. To jest powód, dla którego demokracja i solidarność są esencją PES - powiedział szef PES.
 
Ten kongres pokazuje, że jesteśmy jednolici. Naszym głównym celem jest, aby ponownie dać nadzieję obywatelom Europy, aby przywrócić zaufanie, że europejski projekt jest drogą do lepszej przyszłości. Podjęliśmy duże kroki w zakresie polityki gospodarczej, w dziedzinie polityki społecznej i umacniania demokracji. W zakresie polityki gospodarczej, naciskaliśmy na wprowadzenie podatku od transakcji finansowych czy uregulowania działań agencji ratingowych - dodał Sergiei Staniszew.
 
Hannes Swoboda, lider Grupy S&D w Parlamencie Europejskim, pogratulował nowemu przewodniczącemu: - Serdecznie gratuluję Siergiejowi wyboru na przewodniczącego PES. Siergiej podjął to wyzwanie w czasie kryzysu europejskiego, z milionami obywateli poszukujących nowego kierunku w UE. Teraz, gdy rozpoczynamy nasze przygotowania do wyborów europejskich w 2014 r., jego przywództwo pomoże PES przedstawić kierunki polityczne, zbudowane na otwartej platformie demokratycznej. Nie mogę się doczekać rozpoczęcia współpracy.
 
Przypomnijmy, że Sergei Staniszew przejął kierownictwo PES jako tymczasowy przewodniczący pod koniec 2011, po swoim poprzedniku, którym był Poul Nyrup Rasmussen. Od początku jednym z jego priorytetów było promowanie zrównoważonego i sprawiedliwego wzrostu, walka o większy zakres demokracji, przejrzystości i odpowiedzialności w Unii Europejskiej, a także realizacja zapisów Gwarancji Europejskiej Młodzieży.
 


Komentarze

Wydarzenia

 • 400 000 podpisów pod projektem ustawy liberalizującej przepisy aborcyjne

  3 godziny temu

  - Dla nas to jest swojego rodzaju konsekwencja, przez całą historię SLD walczyliśmy o prawa kobiet, zarówno te reprodukcyjne, jak i seksualne – powiedziała Małgorzata Kossakowska, przedstawicielka SLD w komitecie „Ratujmy Kobiety”.czytaj więcej»

 • SLD na Kongresie Świeckości

  5 godzin temu

  W trakcie odbywającego się w dniach 21-22 października w Warszawie Kongresu Świeckości czynny udział wzięli przedstawiciele Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Prof. Danuta Waniek wygłosiła wykład pt. „Ideologia narodowa, a Kościół Katolicki”, prof. Małgorzata Winiarczyk – Kossakowska wzięła udział w paczytaj więcej»

 • Liberadzki: Kawa z fusami, czyli po turecku

  dzisiaj o 11:12

  „Polska popiera, popierała i popiera starania Turcji dzisiaj o wstąpienie do Unii”… Nie czuję się z tym dobrze. Mam wrażenie, że wypowiadając te słowa, w tak zdecydowanym zresztą tonie, pan prezydent przybił pieczęć z orłem w koronie pod tymi wszystkimi wyrokami, które spadły na turecką demokrację..czytaj więcej»

 • Gawkowski: Sztafeta PO zgubiła pałeczkę już na starcie

  dzisiaj o 10:18

  - Kiedy słuchałem wystąpienia Grzegorza Schetyny, to miałem wrażenie, iż wystartował w długodystansowej sztafecie, która na samym początku zgubiła pałeczkę, ponieważ okazało się, że nie może jej przejąć prezydent stolicy – Krzysztof Gawkowski skomentował nieobecność Hanny Gronkiewicz-Waltz podczas oczytaj więcej»

 • Senyszyn: Dzisiaj najważniejsze jest to, aby poszkodowany wrócił do zdrowia

  dzisiaj o 09:51

  - Jeżeli my nie będziemy prowadzić żadnej narracji, to pozostanie tylko ta PiS-owska narracja, iż jest to człowiek niezrównoważony psychicznie, i że nie wiedział co robi – odniosła się prof. Joanna Senyszyn do sprawy samopodpalenia pod Pałacem Kultury i Nauki, które miało miejsce w czwartek 19 paźdzczytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.