Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Wojciech Olejniczak: Tylko silna i równościowa polityka europejska może nas uratować.

dodano 2012-10-22 22:19 w kategorii: Ludzie

Z europosłem SLD Wojciechem Olejniczakiem rozmawia Agata Czarnacka.

AC: Panie europośle, bardzo mi się podobało co pan powiedział o „trzech muszkieterach” walczących o 300 miliardów, podczas gdy jest sporo więcej do ugrania. To umyka rządzącej koalicji...
 
WO: Przecież gra jest o 500 miliardów. 320 miliardów mamy zapisane w budżecie Komisji Europejskiej na politykę spójności, ale oprócz tego jest ponad 150 miliardów na politykę rolną. Nie mówiąc o środkach na naukę, na innowacje czy na „Connecting Europe Facility” - z tego też będziemy korzystać, więc w sumie może to być około 500 miliardów. Tego się trzymamy – nie wiem, skąd premierowi się wzięła kwota 300 miliardów. Gdyby miało zostać tylko tyle, to nie zostanie nam nic, tylko harakiri...
 
AC: Jak wygląda teraz sprawa wspólnotowej polityki rolnej?
 
WO: W tej chwili trwają prace w Parlamencie Europejskim. Jest trochę problemów, dlatego że część państw członkowskich chce bronić tylko pierwszego filaru, to znaczy samych dopłat bezpośrednich. Nie interesuje ich utrzymanie drugiego filara, a to tam przede wszystkim są środki dla Polski, które można będzie przeznaczyć na modernizację polskiej wsi. Za te środki mogliśmy do tej pory dofinansować gospodarstwa, przetwórstwo rolno-spożywcze, z tych środków wypłacamy renty strukturalne, finansujemy programy związane z zalesieniem, z ekologią. To jest ogromne, bardzo ważne dla nas źródło.
 
AC: Te postulaty mają spore poparcie w grupie Socjalistów i Demokratów, natomiast jak sobie z tym radzi Europejska Partia Ludowa?
 
WO: Tutaj są różne podziały, ale jeśli idzie o socjalistów – jesteśmy zdeterminowani. Są także podziały krajowe – niektórzy się wyłamują. To dotyczy głównie EPP, ale też zdarza się i w S&D. Niestety niektórym brakuje wyobraźni. Tylko silne mechanizmy europejskie, wspólne i równe dla wszystkich są gwarancją rozwoju Europy.
 
AC: W rolnictwie też widać Europę dwóch prędkości?
 
WO: W rolnictwie jest Europa dwóch prędkości, bo są różne dopłaty bezpośrednie. Z tym, że ta „podwójna prędkość” nie dotyczy podziału na „stare” i „nowe” państwa europejskie – to się różnie rozkłada. Są państwa w „starej” Unii Europejskiej, „piętnastce”, gdzie te dopłaty są zdecydowanie mniejsze, niż we Francji czy w Holandii.
 
AC: Susza w Europie może nie była tak dotkliwa jak na innych kontynentach, ale już wiadomo, że zmienią się relacje cen żywności na świecie. A jak Europa pracuje nad bezpieczeństwem żywnościowym?
 
WO: Ten problem często wynika z podejmowania wzajemnie wykluczających się działań. Z jednej strony chcemy ograniczyć powierzchnię intensywnych upraw, z drugiej strony – spora część ludzi na świecie jest niedożywiona. Niestety, nawet wspólna polityka rolna, przygotowana z perspektywą na siedem lat, ma te ułomności. Jest chaotyczna. Raz mamy wsparcie dla grup producenckich, które mogłyby więcej produkować, potem tego brakuje. Czasem mamy wsparcie różnego rodzaju mechanizmów związanych z ubezpieczeniami, innym razem ktoś che to odebrać. A odpowiedź na to musi być jedna – musi być więcej wspólnych rozwiązań na poziomie europejskim.
 
źródło: www.lewica24.pl


Komentarze

Wydarzenia

 • 400 000 podpisów pod projektem ustawy liberalizującej przepisy aborcyjne

  3 godziny temu

  - Dla nas to jest swojego rodzaju konsekwencja, przez całą historię SLD walczyliśmy o prawa kobiet, zarówno te reprodukcyjne, jak i seksualne – powiedziała Małgorzata Kossakowska, przedstawicielka SLD w komitecie „Ratujmy Kobiety”.czytaj więcej»

 • SLD na Kongresie Świeckości

  5 godzin temu

  W trakcie odbywającego się w dniach 21-22 października w Warszawie Kongresu Świeckości czynny udział wzięli przedstawiciele Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Prof. Danuta Waniek wygłosiła wykład pt. „Ideologia narodowa, a Kościół Katolicki”, prof. Małgorzata Winiarczyk – Kossakowska wzięła udział w paczytaj więcej»

 • Liberadzki: Kawa z fusami, czyli po turecku

  dzisiaj o 11:12

  „Polska popiera, popierała i popiera starania Turcji dzisiaj o wstąpienie do Unii”… Nie czuję się z tym dobrze. Mam wrażenie, że wypowiadając te słowa, w tak zdecydowanym zresztą tonie, pan prezydent przybił pieczęć z orłem w koronie pod tymi wszystkimi wyrokami, które spadły na turecką demokrację..czytaj więcej»

 • Gawkowski: Sztafeta PO zgubiła pałeczkę już na starcie

  dzisiaj o 10:18

  - Kiedy słuchałem wystąpienia Grzegorza Schetyny, to miałem wrażenie, iż wystartował w długodystansowej sztafecie, która na samym początku zgubiła pałeczkę, ponieważ okazało się, że nie może jej przejąć prezydent stolicy – Krzysztof Gawkowski skomentował nieobecność Hanny Gronkiewicz-Waltz podczas oczytaj więcej»

 • Senyszyn: Dzisiaj najważniejsze jest to, aby poszkodowany wrócił do zdrowia

  dzisiaj o 09:51

  - Jeżeli my nie będziemy prowadzić żadnej narracji, to pozostanie tylko ta PiS-owska narracja, iż jest to człowiek niezrównoważony psychicznie, i że nie wiedział co robi – odniosła się prof. Joanna Senyszyn do sprawy samopodpalenia pod Pałacem Kultury i Nauki, które miało miejsce w czwartek 19 paźdzczytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.